Przepis na podstawową masę budyniową do tortów i ciast. Masa budyniowa przygotowana jest z masła i domowego budyniu ugotowanego z mleka, żółtek, cukru i skrobi lub mąki ziemniaczanej.
Masę można wykorzystać nie tylko do przełożenia tortów i ciast, ale również do dekoracji babeczek lub jako podkład pod masę cukrową, marcepanową, czy z pianek marshmallows, która dzięki niej dobrze przylega do tortu.
Przygotowując masę budyniową, należy zawsze przestrzegać poniższych reguł:
- Dobrze jest używać tylko i wyłącznie prawdziwego masła o zawartości tłuszczu mlecznego co najmniej 82%. Należy unikać miksów maślanych, ponieważ mogą one zepsuć masę, która może się zwarzyć lub nie stwardnieć wystarczająco nawet po długim chłodzeniu w lodówce. Nie polecam również margaryny. Z margaryną wprawdzie masa wyjdzie tak samo jak na maśle, ale jej smak będzie wyczuwalny i masa nie będzie smaczna. Oczywiście jeśli komuś to nie przeszkadza, może użyć margaryny.
- Masło musi mieć temperaturę pokojową. Dlatego należy wyciągnąć je co najmniej 1 godzinę przed rozpoczęciem miksowania, aby zdążyło się ocieplić. (Zimnego masła nie utrzemy na puszystą masę i doprowadzi ono do zwarzenia się masy).
- Masło należy utrzeć porządnie na puszystą masę. W tym celu miękkie masło należy miksować mikserem (lub robotem kuchennym) na najwyższych obrotach, używając trzepaków. Miksować, aż zrobi się jasne i puszyste/ kremowe.
- Budyń należy gotować, aż zgęstnieje. Mąkę, żółtka i mleko należy wymieszać dokładnie, aby nie było grudek. Po dodaniu do gotującego się mleka należy mieszać cały czas najlepiej trzepaczką również, aby nie powstały grudki. (Gdyby ewentualnie powstały grudki, polecam przetrzeć gorący budyń od razu przez sitko).
- Gotowego, gorącego budyniu nie należy mieszać za dużo, aby go nie rozrzedzić. Najlepiej zaraz po ugotowaniu przykryć go folią spożywczą tak, aby folia dotykała powierzchni budyniu. W ten sposób na budyniu nie utworzy się kożuch. Budyń należy pozostawić do całkowitego ostygnięcia. Budyń powinien ostygnąć do temperatury pokojowej. Nie należy wkładać go do lodówki.
- Przy połączeniu masła z budyniem oba składniki powinny mieć temperaturę pokojową.
- Budyń należy dodawać stopniowo, łyżka po łyżce, do utartego na puszystą masę masła. Nie należy miksować za długo. Za długie miksowanie może doprowadzić do przebicia masy i jej zwarzenia.
Przepis na masę budyniową:
Poniżej przedstawiam przepis na jasną masę budyniową. Chcąc uzyskać kakaową masę budyniową należy do gotowej masy wmiskować trochę kakao dla koloru. (Dla takiej proporcji jak poniżej dodaję 1- 2 łyżki kakao). Natomiast chcąc uzyskać czekoladową masę budyniową należy do gotowej masy wmiksować roztopioną, ale chłodną czekoladę.
Połowa porcji wystarcza na pokrycie tortu o średnicy 26cm.
Składniki:
- 2 żółtka
- 250ml mleka
- 100g cukru
- 1 łyżeczka cukru waniliowego
- 1 kopiata łyżka skrobi lub mąki ziemniaczanej (20g)
- 250g masła
Sposób przygotowania:
- Pół szklanki mleka i cukier zagotować. Pozostałe mleko wymieszać dokładnie z żółtkami, cukrem waniliowym i mąką ziemniaczaną. Dodać do gotującego się mleka, szybko mieszając trzepaczką, aby nie powstały grudki. Chwilkę gotować (ok. 1 minut), aż budyń zgęstnieje. Gotowy budyń ściągnąć z pieca i od razu przykryć folią spożywczą tak, aby folia dotykała powierzchni budyniu. (W ten sposób na budyniu nie utworzy się kożuch). Pozostawić do ostygnięcia.
- Miękkie masło utrzeć mikserem na puszystą masę. Dalej miksując dodawać stopniowo zimny budyń.
Powody zwarzenia się masy budyniowej:
- zimne masło
- za zimny lub za ciepły budyń
- za rzadki budyń (gotowany za krótko)
- za szybkie dodanie budyniu
- za długie miksowanie masy
Smacznego.