
Lekki i orzeźwiający deser jabłkowy z musu jabłkowego, galaretki cytrynowej i bitej śmietany. Taki deser jest łatwy do przygotowania i bardzo smaczny. Jedynie należy odczekać kilka godzin, aby galaretka stężała.
Lekki i orzeźwiający deser jabłkowy z musu jabłkowego, galaretki cytrynowej i bitej śmietany. Taki deser jest łatwy do przygotowania i bardzo smaczny. Jedynie należy odczekać kilka godzin, aby galaretka stężała.
Miękkie ciasto drożdżowe z kawałkami jabłek w środku i budyniem na soku jabłkowym. Pyszne bułeczki na deser lub drugie śniadanie. Nie są za słodkie, takie w sam raz ;) Zawinięte w worku foliowym będą pyszne również na drugi dzień.
Rogaliki z ciasta krucho- drożdżowego z dodatkiem kwaśnej śmietany lub jogurtu greckiego z marmoladą lub powidłami w środku. Ciasto jest mało słodkie. Osładza je nadzienie oraz posypka cukrowa z wierzchu.
Za przesłanie przepisu serdecznie dziękuję Pani Grażynie.
Kolejny chleb Jeffreya Hamelmana na zakwasie. Jest to chleb powszedni, który nadaje się do każdego dodatku. Jest dość łagodny w smaku, przez co jest lubiany również przez dzieci. Bardzo smaczny, aromatyczny i dość neutralny w smaku.
Strucla z jabłkami na cieście krucho- drożdżowym, z którego zrobiłam wcześniej rogaliki: "Rogaliki krucho- drożdżowe". Z ciastem fajnie się pracuje i dlatego spróbowałam wykorzystać go do innego wypieku niż tylko rogaliki ;) Strucla ładnie trzyma kształt po upieczeniu, jest krucha, chrupiąca i słodka z zewnątrz, a w środku jest miękka. Ilość ciasta jest dość spora w stosunku do ilości jabłek, więc nie jest mocno jabłkowa. Bardziej dominuje tutaj ciasto, które jest bardzo smaczne, maślane, a jabłka dodają ciastu lekkości i świeżości.
Dekoracja z izomaltu (ang. isomalt splash, czyli plusk, rozprysk) przypomina jakby koszyczek z wystającymi, nieregularnymi soplami. Sama w sobie stanowi piękną ozdobę tortu. Według upodobań można ją dodatkowo ozdobić np. wkładając do środka kwiaty, owoce, czy pralinki, a jej brzegi pomalować pędzelkiem np. na złoty lub srebrny kolor.
Do przygotowania takiej dekoracji na tort potrzebny jest tylko izomalt i mała ilość wybranego barwnika spożywczego. Izomalt należy zamówić przez internet. Niestety w sklepach nie jest dostępny. Jest to substancja słodząca w postaci białego granulatu, który należy przełożyć do garnka i razem z odrobiną barwnika roztopić. Roztopiony izomalt wylewamy na matę silikonową (którą niestety nie można niczym innym zastąpić), a matę z kolei układamy np. na stabilnie stojącej butelce, aby izomalt mógł spłynąć w dół, tworząc te ozdobne sople.
Izomalt można zabarwić na wybrany kolor. Bez dodatku barwnika dekoracja będzie przezroczysta. Barwnik można dodać bezpośrednio do granulatu lub po jego roztopieniu. Po dodaniu barwnika, dekoracja będzie jak kolorowe szkiełko (np. na zdjęciu dekoracja niebieska i zielona. Do zielonego dodałam jeszcze trochę srebrnego barwnika w proszku). Jeśli chcecie uzyskać kolor nieprzezroczysty np. jak u mnie różowy to należy dodać trochę białego barwnika i np. różowego. Można zrobić też szlaczki, nie mieszając barwnika dokładnie z roztopionym izomaltem.
Uwaga przy pracy, aby się nie poparzyć (podobnie jak przy pracy z karmelem).
Wilgotne, mocno czekoladowe, zdrowe brownie zgodne z dietą niskowęglowodanową, ketogeniczną i bezglutenową. Brownie zawiera czekoladę z dużą zawartością kakao (co najmniej 85%), zamiast mąki dodana jest mała ilość zmielonych migdałów lub orzechów, a zamiast cukru erytrytol.
Oczywiście może być również ksylitol lub zwykły cukier puder (jeśli ciasto nie musi być zgodne z dietą ketogeniczną. Dodaję wtedy 100 g cukru). Używam czekolady o 85% zawartości kakao i ciasto jest mało słodkie, lekko wytrawne w smaku, ale bardzo smaczne.
Miękkie, puszyste, delikatne, cienkie kromeczki drożdżowego ciasta dyniowego, przełożone kremem orzechowo- czekoladowym. Puree z dyni dodane do ciasta drożdżowego nadaje mu pięknego, żółto- pomarańczowego koloru i delikatności. Kromki ciasta są cienkie, więc i nadzienia sporo ;).
Na stronie znajdziecie podobne ciasto do odrywania, ale z cynamonem: "Cynamonowe ciasto drożdżowe do odrywania". To dyniowe w porównaniu do cynamonowego uważam za dużo trudniejsze do przygotowania. Ciasto jest miększe i klejące. Należy dobrze podsypywać blat mąką, aby się do niego nie przykleiło. Dodatkowo krem orzechowo- czekoladowy mocno się klei i pracę z całym ciastem nie uważam za prostą. Tylko ostrzegam, żebyście to wiedzieli i zadecydowali, czy chcecie spróbować ;) Uważam, że warto, bo ciasto jest pyszne.
Chleb pszenny razowy na zakwasie Hamelmana. Ciasto na chleb jest plastyczne i ładnie wyrasta tylko na samym zakwasie. Chleb jest neutralny w smaku, pasuje do każdego dodatku.
Lekkie ciasto na biszkopcie o smaku waniliowo- malinowym z chrupiącą warstwą czekoladową z pokruszonych sucharków i kremu orzechowo- czekoladowego, z warstwą sernikową pośrodku i galaretką malinową z musem malinowym na wierzchu. Lekkie, smaczne i orzeźwiające ciacho.
Ciasto można upiec również w wersji bezglutenowej, piekąc biszkopt bezglutenowy np. kukurydziany (zobacz uwagę pod przepisem).
Mocno kakaowe blaty nasączone są kawą i przełożone lekkim kremem z serka mascarpone z dodatkiem masy krówkowej. Tort można udekorować dowolnymi czekoladkami np. Malteserami lub orzechami laskowymi w czekoladzie. Całość jest wilgotna, sycąca i umiarkowanie słodka. Kawa w cieście nie jest wyczuwalna. Zwiększa ona wilgotność blatów. Jeśli nie chcecie używać kawy ze względu na dzieci, możecie ją spokojnie pominąć. Blaty same w sobie są wilgotne.
Ciasto czekoladowe jest nie za słodkie, dlatego jeśli ktoś lubi z reguły zmniejszać ilość podanego cukru w przepisie, niech tego lepiej tutaj nie robi ;). Blaty osładza krem krówkowy, a najbardziej czekoladki i masa krówkowa, którymi udekorowany jest tort.
Bezglutenowy chleb ze słonecznikiem, pieczony na mieszance różnych mąk. W przeważającej części jest to mąka gryczana, ale dzięki temu, że jest połączona z innymi rodzajami mąk, chleb jest delikatny w smaku i według mnie żadna mąka nie dominuje. Chleb jest również bez laktozy i jajek.
Przyznam szczerze, że chleb jest w smaku bardzo smaczny. Ma chrupiącą skórkę i miękki, lekko wilgotny miąższ, a do tego pyszny słonecznik zarówno na skórce, jak i w środku.
Wadą jest to, że szybko robi się suchy. Ja piekę go wieczorem. Zostawiam na noc do ostygnięcia. Na drugi dzień kroi się dobrze i jest smaczny. Kroję cały chleb na kromki, pozostawiam kilka kromek, które zawinięte w woreczku przechowuję w chlebaku. Resztę mrożę, wyciągam potrzebną liczbę kromek i ogrzewam w tosterze, aż będą chrupiące.
Zdrowsza wersja brownie na mleku kokosowym, bez glutenu, nabiału, jajek i dodatku białego cukru (poza tym w czekoladzie). Piekłam to ciasto z dodatkiem zmielonych migdałów oraz z dodatkiem mąki kokosowej. Ze zmielonymi migdałami jest mocno wilgotne, natomiast z mąką kokosową jest bardziej suche. Trochę trudno je pokroić, bo ciasto się "strzępi" i przykleja do noża, ale nie ma tragedii ;) Schłodzone brownie ze zmielonymi migdałami robi się zwarte.
Na pierwszych trzech zdjęciach jest brownie ze zmielonymi migdałami, a dwa ostatnie (posypane wiórkami kokosowymi) to brownie na mące kokosowej.
Miękkie, wilgotne ciastka z puree dyniowym. Dzięki puree z dyni ciastka są wyjątkowo miękkie i mają piękną barwę. Smakują bardziej jak ciasto ucierane niż ciastka ;) Są bardzo smaczne i dzięki dodatkowi cynamonu i gałki muszkatołowej aromatyczne. Dzieci je uwielbiają. Przechowywane w puszce utrzymują się do ok. tygodnia.
Pyszny, puszysty tort Raffaello składający się z lekkiego biszkoptu przełożonego kremem raffaello z białej czekolady z dodatkiem płatków migdałowych. Dodatkowo dla wzbogacenia i przełamania smaku, w kremie znajdują się maliny, które dodatkowo dodają świeżości, kontrastu i większej wilgotności.
Krem raffaello należy zacząć przygotowywać dzień przed składaniem tortu. Również biszkopt można upiec wcześniej i po ostygnięciu przykryć go ściereczką.
Tort komunijny na biszkopcie przełożonym lekkim kremem z serka i bitej śmietany, malinami, żelką malinową i chrupką z nutelli. Obłożony jest kremem milky way z mleka w proszku i ozdobiony dekoracją z izomaltu i masy cukrowej.
Pieczenie tortu na niedzielną komunię zaczęłam od czwartku. W czwartek wieczorem upiekłam biszkopty, przygotowałam żelkę malinową, hostię i napis z masy cukrowej. Rano w piątek przełożyłam tort. Wieczorem obłożyłam go masą maślaną i na przodzie jeszcze do miękkiej masy przykleiłam napis z imieniem. W sobotę rano przygotowałam dekorację z izomaltu.
Świąteczny tort biszkoptowy z czekoladowym kremem z białej i gorzkiej czekolady oraz z ozdobnym rantem z ciasteczek spekulatius. Biszkopt upiekłam na mące gryczanej (stąd ten ciemniejszy kolor), ale można również użyć mąki pszennej. Dla wzbogacenia smaku dodałam do kremu jagody.
Przepis na czekoladowy krem do tortów, ciast z kremem, czy babeczek. Jest to krem na bazie serka mascarpone, wybranej czekolady i śmietanki.
Krem jest pyszny sam w sobie. Jest mocno czekoladowy i nie jest ciężkim kremem. Pasują do niego również owoce np. maliny, truskawki, banany, brzoskwinie, które dodadzą mu orzeźwiającego smaku i koloru.
Zdjęcie 1- 2: krem czekoladowy z mlecznej czekolady, zdjęcie 3- 4: krem czekoladowy z białej czekolady i zdjęcia 5- 6: krem czekoladowy z gorzkiej czekolady.
Skromny tort, który upiekłam na bierzmowanie, z nieskomplikowaną dekoracją. Jest to tort czekoladowy, składający się z czekoladowych blatów biszkoptowych, przełożonych kremem czekoladowym z serka mascarpone i czekolady gorzkiej, wzbogacony o kawałki bananów. Obłożony jest również czekoladowym kremem, ale tym razem z białej czekolady. Dekoracja jest prosta, z samych różyczek z kremu i pokruszonych bez. Taki jasny tort może być tortem na chrzest, komunię, bierzmowanie, czy jako tort urodzinowy.
Pralinki z korzennych ciasteczek spekulatius i słodzonego mleka skondensowanego. Są łatwe do przygotowania, słodkie i mają fajną, lekko klejącą konsystencję za sprawą słodzonego mleka. Jedynie w trakcie przygotowania należy poczekać, aby masa dobrze się schłodziła i można było bez problemu formować pralinki.